wtorek, 11 grudnia 2012

Projekt KINO - zakończenie!

1 edycję Projektu Kino możemy oficjalnie uznać za zakończoną. Przed nami jeszcze krótka i nieobowiązkowa zabawa, w czasie której wybierzemy zwycięzców w poszczególnych kategoriach, ale zanim o tym, dokonajmy podsumowania projektu.

ZWYCIĘZCĄ 1 EDYCJI PROJEKTU KINO ZOSTAŁ FILM: 

MIĘDZY SŁOWAMI 


Otrzymując 11 głosów uzyskał średnią ocen 7.36.

Cały ranking prezentuje się następująco:

1. Między słowami - 7.36 (11 głosy)
2. Dzwonnik z Notre Dame - 7.29 (12 głosy)
3. Chicago - 6.71 (12 głosów)
4. Gra pozorów - 6.15 (10 głosów)
5. Ukryte pragnienia - 4.5 (11 głosów)
Choć udział w Projekcie wzięło znacznie więcej osób, we wszystkich etapach bawiło się 12 Uczestników, wśród których znajdują się (w kolejności alfabetycznej):

Agniecha - http://filmy-wedlug-agniechy.blogspot.com/
Ania - http://filmoweszalenstwo.blogspot.com/
Cedro - http://rebornstory.blogspot.com/
Dwayne&Hudson - http://polfilmempoljajem.blogspot.com/
Ikalia - http://refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com/
Rodion - http://filmowy.blox.pl/html (Rodionie, wiem, że chciałeś aby linkowanie do Twojego profilu było inne, ale do tej pory nie wiem jak to zrobić:) )
Salon Filmowy MN - http://salonfilmowymn.blogspot.com/
Simon - http://simon-movie.blogspot.com/
Skazany na Kino - http://skazanynakino.blogspot.com/
Suzarro - http://suzarro.blogspot.com/
SzutkiPlochi - http://inlovewithmovie.blogspot.com/
Tikichomiktaki - http://kronikachomika.blogspot.com/

Ikalia oraz Skazany na Kino nie dali rady obejrzeć wszystkich filmów, ale bawili się z nami przez cały czas i ich oceny jak najbardziej mają wpływ na wygląd rankingu.

Serdecznie dziękujemy Wam za tę zabawę, za czas który poświęciliście na oglądanie filmów, za to, że pisaliście o nich i nie zapomnieliście o Projekcie KINO nawet wtedy, kiedy organizatorzy zwlekali z aktualizacjami. I chociaż z wolnym czasem było różnie, czasem trudno było nawet zajrzeć na stronę Projektu, to jednak wszystko udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawiliście oraz że nie uważacie czasu poświęconego Projektowi za stracony. 

Trudno powiedzieć jak będzie z 2 edycją. Problemy z ukończeniem Projektu nie pojawiły się bowiem tylko wśród Uczestników, ale również wśród Organizatorów. Być może zabrakło trochę chęci, motywacji, zaangażowania. Okazało się też, że nie mamy tyle wolnego czasu, ile byśmy chcieli - wszystko to sprawia, że musimy poważnie zastanowić się nad drugą edycją.

W związku z powyższym mamy do Was - Uczestników, ale też tych, którzy zajrzeli tu przypadkiem, może chcieliby również wziąć udział w zabawie - kilka pytań. 
Czy odpowiadał Wam taki rodzaj realizacji Projektu? Może było coś nie tak z terminarzem, zbyt długi czas na oglądanie filmów, zbyt krótki? A może zmienilibyście coś w samych kwestiach technicznych? Dodalibyście jakieś etapy, pozbyli się innych, a może coś zupełnie zmienili?
Bardzo prosimy Was o komentarze. Wspominajcie o wszystkim, co Wam nie pasuje, albo jak chcielibyście, żeby to wyglądało. Być może też, ktoś kto ma sporo zapału, chciałby dołączyć do Organizatorów, poszerzyć Projekt o jakieś swoje innowacje i poprowadzić to w jakiś lepszy sposób? Jesteśmy otwarci na wszystkie zmiany, chodzi nam głównie o to, aby Projekt dostarczał jak najwięcej zabawy, dlatego potrzeba optymalnej realizacji, która wszystkich zadowoli. 
Czekamy zatem na Wasze opinie o tym, jak Wam się podobało i czy chcecie kolejnej edycji. Oraz przede wszystkim jak zapatrujecie się na samego zwycięzcę pierwszej edycji.

A teraz czas na statystyki i informacje:

Organizatorami i pomysłodawcami 1 edycji Projektu KINO byli:
Ace of Spades
Simon
Skazany na Kino

1 edycja zebrała aż 19 Uczestników, deklarujących chęć wzięcia udziału w Projekcie.
Ace of Spades
Agna
Agniecha
Ania
Cedro
Dwayne&Hudson
FB
Fraa Farara
Ikalia
Kyś
Maryelizabeth
Paweł
Rodion
Salon Filmowy MN
Simon
Skazany na Kino
Suzarro
SzutkiPlochi
Tikichomiktaki

Spośród nich tylko 10 w pełni ukończyła Projekt:

Zabawa zaczęła się 11 września 2012 i trwała do 10 grudnia. A zatem poświęciliśmy na nią 90 dni. W tym czasie przeprowadziliśmy 3 etapy.

W 1 etapie Uczestnicy podali aż 56 kategorii, spośród których, po specjalnej dogrywce, wyłoniliśmy główną 5, prezentującą się następująco:
1 Disney i jego pełnometrażowe animacje
2 Filmy z najbardziej zaskakującymi zakończeniami
3 Filmy wyreżyserowane przez kobietę
4 Z Oscarami w tle
5 Film z Toskanią w tle

W 2 etapie Uczestnicy przysyłali propozycje filmów do oglądania. Łącznie padło aż 139 propozycji tytułów. Spośród nich, do każdej kategorii wybrano 5 z największą ilością głosów.

1. Chicago (2002) Rob Marshall
2. Dzwonnik z Notre Damme (1996) Kirk Wise, Gary Trousdale
3. Gra pozorów (1992) Neil Jordan
4. Między słowami (2003) Sofia Coppola
5. Ukryte pragnienia (1996) Bernardo Bertolucci

W ciągu czasu, przeznaczonego na oglądanie, Uczestnicy napisali łącznie aż 56 recenzji, przyznając tyle samo ocen. Wykorzystano wszystkie możliwe oceny. Najniższą przyznaną oceną, była 1, która pojawiła się dwukrotnie. Raz przy filmie Gra pozorów, raz przy Ukrytych pragnieniach. Najwyższą przyznaną oceną, była 10, przyznana trzykrotnie, dwa razy Grze pozorów i raz Między słowami.

A na koniec taka statystyka nieskromna: od początku założenia projektu, nasz blog zarejestrował 5008 wejść:)

I to tyle jeśli chodzi o 1 edycję projektu KINO. Jak napisaliśmy na początku, chętni mogą wziąć udział jeszcze w dodatkowej zabawie, polegającej na wybraniu zwycięzców w kategoriach:

Najlepszy reżyser
Najlepszy scenariusz
Najlepsze zdjęcia
Najlepsza muzyka
Najlepszy aktor 
Najlepsza aktorka

Chętni proszeni są o podawanie swoich typów w komentarzach do 20 grudnia 2012 roku (do godzuny 23:59). Prosimy również o Wasze komentarze dotyczące zwycięskiego filmu oraz o odniesienie się do kwestii tego Projektu i jego ewentualnej drugiej edycji.

Jeszcze raz serdeczne dzięki za zabawę!
Pozdrawiamy,
ekipa Projektu KINO
:)


18 komentarzy:

  1. Na świeżo napiszę co myślę. Osobiście uważam, że projekt sam w sobie jest genialnym pomysłem dla takich filmomaniaków jak my! Świetnie się bawiłam, przede wszystkim dlatego, że miałam okazję sięgnąć po filmy, których nigdy bym nie obejrzała, a przynajmniej- nie prędko, jak to było z Grą pozorów. Oczywiście z dwoma miałam problem, najpierw, żeby znaleźć, a potem żeby zmusić się do ich obejrzenia. Ostatecznie, choć z tego co zauważyłam to inni też poszli w ślady starego zwyczaju człowieka zostawiania wszystko na ostatnią chwilę. Cieszę się, że udało mi się dotrwać do końca i osobiście troszkę żałuję, że nie wszyscy byli tak wytrwali, bo w końcu czasu było sporo.

    Ciężko orzec, czy to właśnie Między słowami było filmem najlepszym. Każdy oceniany był w innej kategorii. U mnie najwięcej dostał chyba Dzwonnik z Notre Dame, ale to dlatego, że zawsze kochałam tę bajkę. Dlatego uważam, że Między słowami rzeczywiście zasłużył sobie na miano najlepszego w naszym odczuciu.

    Poniżej ranking- w moim odczuciu, co oczywiście jest uzależnione od indywidualnych gustów.
    Najlepszy reżyser- "Między słowami" Sofia Coppola
    Najlepszy scenariusz - "Między słowami" Sofia Coppola
    Najlepsze zdjęcia - "Ukryte pragnienia" Darius Khondji
    Najlepsza muzyka - "Chicago" Danny Elfman
    Najlepszy aktor - Bill Murray "Między słowami"
    Najlepsza aktorka - Catherine Zeta-Jones "Chicago"

    OdpowiedzUsuń
  2. Też coś na szybko klepnę. Moim zdaniem organizacja pierwszej edycji Projektu była niemal wzorowa. Tak, jak ktoś u siebie na blogu pisał - pewnie głównie dlatego, że każdy dokładnie znał zasady, które zostały bardzo dokładnie uściślone. W związku z tym nikt nie może mieć do organizatorów choćby pretensji, że się nie wyrobił ;) Co do terminu to nie mam pojęcia, jak dla mnie to nawet miesiąc mógłby być na napisanie notek o 5 filmach. I tak zdecydowana większość pojawiła się w ostatnim tygodniu projektu. Ilość filmów też jest optymalna, 5 to bardzo ładna liczba. To, że coś tam nie wyszło to nie ma co się przejmować, bo pierwsze razy nie zawsze wychodzą tak, jakby się chciało w 100%. W związku z tym choćby to, że kilka osób nie pokusiło się o napisanie choćby 1 notki o 1 filmie, tzw. pusty udział. Być może mejlowe przypomnienie na tydzień przed by mogło czy 2 tygodnie, ale teraz to sobie możemy gdybać. Ja bym z chęcią w drugi etapie wziął udział jak Bóg da.

    Jedyne, czego mogę żałować to jakości filmów, bo "Między słowami" moim zdaniem zdecydowanie zdeklasowało resztę filmów, ale wiadomo, że na to się nie ma wpływu. Mi tam się nawet lepiej pisze o "złych" filmach. Gorzej jak nie ma co o takim złym filmie napisać (przykład - "Ukryte pragnienia"). Co do ostatniego etapu to moje głosy będą bardzo przewidywalne, ale inne być nie mogą ;)

    Najlepszy reżyser- "Między słowami" Sofia Coppola
    Najlepszy scenariusz - "Między słowami" Sofia Coppola
    Najlepsze zdjęcia - "Między słowami"
    Najlepsza muzyka - "Dzwonnik z Notre Dame"
    Najlepszy aktor - Bill Murray "Między słowami"
    Najlepsza aktorka - Scarlett Johansson "Między słowami"

    P.S. Nie chodziło mi o linkowanie tutaj mojego profilu ;) Bardzo dobrze linkujecie mój blog tutaj, a chodzi mi o blogi innych, a dokładniej, że nie zawsze mogłem dodać komentarz do czyjejś notki, bo przy dodawaniu komentarza nie miałem do wyboru "nazwa/adres url", a konta na google, wordpressie, AIM, TypePad czy innych tego typu nie mam. Mniejsza o to ;) Swoją drogą chyba jako jedyny z uczestników korzystam z bloxa ;(

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja w ogóle wślizgnęłam się do tego Projektu przez przypadek i naprawdę uważam ten pomysł za bardzo zacny;).
    Mi się wydaje,że z powodu dość długiego terminu, niektórym mogło wylecieć z głowy napisanie wszystkich recenzji (ja sama nie mogłabym w szybkim czasie tego zrobić,więc w zupełności rozumiem, dlaczego tyle osób się nie wyrobiło).
    Plus wydaje mi się, że skoro miała to być dyskusja,postulowałabym o nie robienie takich dziwnych akcji, że umieszczam jakiś komentarz [odnośnie RECENZJI] a on nawet nie ogląda światła dziennego z niewiadomych powodów.

    A teraz kategorie:
    Najlepszy reżyser- Sofia Coppola ("Między słowami")
    Najlepszy scenariusz- Neil Jordan ("Gra pozorów")
    Najlepsze zdjęcia- mimo wszystko Darius Khondji ("Ukryte pragnienia")
    Najlepsza muzyka- za "Dzwonnika", czyli Alan Menken
    Najlepszy aktor- Jaye Davidson ("Gra pozorów")
    Najlepsza aktorka- Queen Latifah ("Chicago")

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @edit: miałam tu na myśli 1nego z uczestników nie was;]

      Usuń
    2. A nie do końca, przyznam, zrozumiałem. W sensie, że usunęliśmy czyjś komentarz? Czy co się z nim stało?

      Usuń
    3. Nie nie, po prostu chodziło mi o to, że skomentowałam pod czyjąś notką (nie fragmentem), więc to odnosi się do 1nej/go z blogerów, a że napisałam jak napisałam, to trochę pewnie zamotałam sprawę;)

      Usuń
  4. Udział w Projekcie Kino na pewno był dla nas miłym etapem na początkowym przecież etapie prowadzenia bloga. Był tym milszy, że cała organizacja na pewno nie zawiodła ze względu na rzetelne ustanowienie zasad i może nie do końca regularną ale skuteczną aktualizację tego naszego mini rankingu. Może jedynie żałować, że dobór filmów absolutnie nie zachwycił ale to nie wina Projektu ale tak przecież sami wybraliśmy :) Szkoda również, że nie wszyscy zadeklarowani od początku wywiązali się z faktycznego uczestnictwa. Co do czasu na oglądanie filmów - uważamy, że było go zdecydowanie za dużo. Dlaczego? Otóż dlatego, że krótszy okres bardziej mobilizowałby uczestników i myślimy, że koniec końców nie byłoby takiego pisania na ostatnią chwilę które wynika pewnie z rozleniwienia i myślenia pt. "eee tam, dużo czasu jeszcze". Jesteśmy jak najbardziej za drugą edycją ale co do innowacji to przychodzi nam do głowy właśnie skrócenie czasu oglądania filmów. Faktycznie przydałoby się więcej osób do częstszego dzięki temu aktualizowania ocen i cytatów z recenzji.
    Teraz czas na oceny poszczególnych kategorii które zmuszeni jesteśmy rozbić na nasze dwie skromne osoby. Bloga wspólnie prowadzić absolutnie dajemy radę jak i recenzować w tym samym tonie filmy których wcześniej przecież nie oglądaliśmy. Uważamy to za własny duży sukces który utwierdził nas w przekonaniu, że nasz dwuosobowy skład jest idealny ; Jednak w tych "małych kategoriach" tak samo małe różnice już się pojawiają. Zatem nasze oceny:

    Najlepszy reżyser - (Dwayne) Rob Marshall "Chicago" (Hudson) Sofia Coppola "Między Słowami"
    Najlepszy scenariusz - Bill Condon "Chicago"
    Najlepsze zdjęcia - Darius Khondji "Ukryte Pragnienia
    Najlepsza muzyka - Chris Lowe (Gra Pozorów) Tutaj oprócz udanego soundtracku jako całości, plusuje bardzo tytułowy utwór "Crying Game"
    Najlepszy Aktor - (Dwayne) Jaye Davidson "Gra Pozorów", (Hudson) Bill Murray "Między Słowami"
    Najlepsza Aktorka - Catherine Zeta Jones "Chicago"

    OdpowiedzUsuń
  5. Organizacja i regulamin są naprawdę dobre i szczerze mówiąc nie doszukiwałbym się w nich przyczyny tego, że połowa początkowych chętnych odpadła, bo to jest specyfika wyzwań, że w czasie ich trwania wiele osób traci zapał. To jest normalne i na waszym miejscu i tak byłbym zadowolony, bo 10 osób na 9 deklarujących, to jest zupełnie imponujący wynik.

    Dla mnie problemem było to, że poza jednym wszystkie filmy już znałem i niezbyt spieszyło mi się, żeby oglądać je znowu. Stąd moje odkładanie oglądania, pisania do samego końca. Pozdr.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja jako współorganizator muszę przeprosić za niedokończenie Projektu i pogratulować Simonowi, który wszystkiego dopilnował. To, że ten Projekt zakończył sie sukcesem to jakieś 93,7 procent jego zasługa.

    Jeśli chodzi o samo zaliczanie filmów - zdecydowanie przesadziliśmy z deadlinem, który był za długi. Zapewne brzmi to paradoksalnie od kogoś kto nie zakończył Projektu, ale cóż.... w miesiącu jestem wstanie obejrzeć ponad 40-50 filmów (co może potwierdzić Simon), więc pięć filmów w dwa miesiące nie powinno być problemem... a jednak. Stało sie to co chłopaki z bloga "Pół Filmem Pół Jajem" powiedzieli - brak mobilizacji z powodu zbyt długiego okresu pomiędzy etapami.

    W kolejnej edycji powinniśmy zrobić 5 filmów w 5 tygodni. Oczywiście druga edycja będzie i zapisy zaczniemy po tym jak wszyscy uczestnicy, którzy zakończyli Projekt zagłosują na swoich faworytów w poszczególnych kategoriach.

    OdpowiedzUsuń
  7. Pomysł bardzo fajny, potwierdzam. Mam jednak dwie malutkie uwagi. Po pierwsze dobór filmów. Ja wiem, że to nie jest wina organizatorów, dlatego zwracam się do uczestników. Jakość wybranych obrazów była zadziwiająco fatalna. Dodam do tego, że trzy na pięć tych dzieł widziałam i zmuszenie się do ponownego seansu było katorgą. Sugerowałabym, aby następnym razem wybierać filmy z poza nurtu popularnego, ewentualnie powołać jakąś instytucję apelacji. Znaczy, jeśli okazałoby się, że wybrany film widziało więcej niż dwie osoby, wymienić na kolejny. Takim sposobem unikniemy marnowania czasu takich osób, no i, ich narzekania.

    Druga sprawa to czas. Właściwie nie wiem ile teraz przypadło na film, ale najbardziej optymalnie byłyby 2 tygodnie na jeden film. Nie za dużo, nie za mało. W końcu to nie jest tak, że uczestnicy oglądają wyłącznie filmy z projektu. Mają swoje fazy i upodobania i wplecenie w nie tzw. 'filmu na siłę' nie jest łatwe. Można by ewentualnie [dla tych z problemami motywacyjnymi] stworzyć coś na kształt półetapu, wielkiej blogerskiej dyskusji na jakimś wspólnym czacie, tak by uczestnicy czuli, że gdzieś tam są inni męczący się z filmami równie mocno jak on.

    Po za tym było ok.

    Najlepszy reżyser Sofia Coppola 'Lost in Translation'
    Najlepszy scenariusz Sofia Coppola
    Najlepsze zdjęcia Lance Akord 'Lost in Translation'
    Najlepsza muzyka Danny Elfman, Fred Ebb, John Kander 'Chicago'
    Najlepszy aktor Bill Muray
    Najlepsza aktorka Katherine Zeta- Jones 'Chicago'

    OdpowiedzUsuń
  8. Czyli pierwszą i najważniejszą sprawą jest skrócenie, zawężenie czasu poświęconego oglądaniu filmów.

    A tak swoją drogą, co sądzicie o takim pomyśle, żeby dodać jedną dodatkową kategorię - odgórną? Byłaby to kategoria dotycząca filmów, które wejdą do kina w czasie trwania projektu. Mielibyśmy więc motywację aby odwiedzić kino. W głosowaniu wybralibyśmy taki film. Oczywiście wiem, że nie każdy ma czas, pieniądze, chęci żeby chodzić do kina, w związku z tym taka kategoria byłaby nieobowiązkowa, przeznaczona jedynie dla chętnych. I załóżmy, że jeśli taki film obejrzałaby i zrecenzowała przynajmniej połowa uczestników, wtedy liczyłby się on w rankingu. Jak myślicie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem zarówno za propozycją doboru filmów mniej znanych (i tą zamianą), jak i opcją z kinem (jeśli byłby to 1 film to nie mam nic przeciwko)- należałoby oczywiście uwzględnić, czy u każdego jest wyświetlany,itp.

      Usuń
  9. Dodam jeszcze od siebie, że zgadzam się poniekąd z tym co prawi Ania. Trzeba trochę zawęzić kategoryzację, dzięki czemu sama zabawa może okazać się dużo bardziej interesująca. Przede wszystkim trzeba dodać zapis do regulaminu mówiący o tym, żeby kategorie były tematyczne, a nie że podamy „dramat w XXI” czy „Z Oscarami w tle” – te kategorie są zbyt szeroko pojęte, a do tego dochodzi ich nie za duża oryginalność. Dlatego też w tej kwestii będziemy musieli podejść bardziej rygorystycznie.

    Druga sprawa to ilość kategorii, którą każdy z nas podaje – wydaje mi się, że trzy to za dużo i to powinno zostać zniwelowane do jednej. Niby jest wiele pomysłów i tak dalej, ale mając do wyboru tylko jedną kategorię każdy uczestnik zastanowi się dwa razy nad swoją propozycją, dzięki czemu będą one zdecydowanie bardziej przemyślane i interesujące. Ostatecznie będziemy mieli te 10-12 kategorii, z których wybierzemy wspólnie naszym zdaniem pięć najlepszych.

    Deadline nie dłuższy niż pięć tygodni – na każdy tydzień jeden film.

    Jeśli chodzi o kino. Pomysł sam w sobie nie jest zły, ba jest interesujący, ale… Niestety nie każdy mieszka w Warszawie, Poznaniu czy innym dużym mieście. U mnie poza Heliosem są dwa kina studyjne, ale filmy do nich sprowadzane są ze sporym opóźnieniem, więc ta propozycja jest zbyt trudna do realizacji, aczkolwiek do przedyskutowania.

    OdpowiedzUsuń
  10. Apropo czatów - myślę, że taki czatowy KLUB FILMOWY byłby fajną sprawą i raz w tygodniu można by się "spotykać" na czasie i dyskutować o filmach i nie tylko :p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja już to proponowałem przy pierwszej edycji :-) ogólnie żebyśmy sobie zrobili shoutboxa na stronie Projektu :-)

      Usuń
  11. No właśnie doskonalę zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma dostęp do kin, w których wyświetlane są wszystkie filmy. Sam mam z tym problem, bo nieraz zwyczajnie nie doczekuję się kinowego wydania jakiegoś filmu. Dlatego, jak mówiłem, ta kategoria nie byłaby obowiązkowa do zaliczenia. Dopiero w praniu wyszłoby ile osób obejrzało dany film.

    OdpowiedzUsuń
  12. Pomysł jest genialny. Świetnie się bawiłam, choć niestety nie udało mi się obejrzeć jednego filmu. Myślę, że czas na oglądanie był zbyt długi, przez co nie mogłam się zmobilizować i praktycznie wszystko zostawiłam na ostatnią chwilę. Popieram również to, że kategorie powinny być bardziej konkretne. Co do wizyty w kinie w ramach projektu - ciekawa idea, jestem za.

    Najlepszy reżyser: Sofia Coppola
    Najlepszy scenariusz Sofia Coppola
    Najlepsze zdjęcia: Lance Akord "Między słowami"
    Najlepsza muzyka: Danny Elfman, Fred Ebb, John Kander "Chicago"
    Najlepszy aktor: Bill Murray
    Najlepsza aktorka: Catherine Zeta- Jones "Chicago"

    OdpowiedzUsuń
  13. Żeby formalnościom stało się zadość :-)

    Najlepszy reżyser: Neil Jordan (Gra Pozorów)
    Najlepszy scenariusz: Sofia Coppola (Między Słowami)
    Najlepsze zdjęcia: Darius Khondji (Ukryte Pragnienia)
    Najlepsza muzyka: Alan Menken, Stephen Schwartz (Dzwonnik z Notre Dame)
    Najlepszy aktor: Stephen Rea (Gra Pozorów)
    Najlepsza aktorka: Catherine Zeta-Jones (Chicago)

    Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń